Wyjazd do „Doliny Motoryzacji”
i Auto Moto d’Epoca 2024
[Relacja z wyjazdu napisana przez naszego klubowicza, Sławomira Szokalskiego]

Włoska motoryzacja – to połączenie luksusu, designu i sportowej duszy, która od lat przyciąga miłośników czterech kółek. Pasja Porsche, spragniona odkrywania jej tajemnic, wyruszyła w podróż przez najsłynniejsze włoskie miejsca związane z motoryzacją.
Pierwszym celem była Modena, centrum włoskiego rzemiosła samochodowego. Tu, w sercu regionu Emilia-Romania, mieści się fabryka Pagani, marki założonej w 1992 roku przez Horacio Paganiego, byłego inżyniera Lamborghini. Pagani, zafascynowany pięknem i osiągami samochodów wyścigowych, postanowił stworzyć własną markę, która połączyłaby najnowocześniejsze technologie z tradycyjnym rzemiosłem. W efekcie powstały supersamochody, które są nie tylko środkami transportu, ale prawdziwymi dziełami sztuki, a Utopia (najnowszy model marki) to w naszej ocenie jego opus magnum!
Kolejny etap podróży wiódł do Sant’Agata Bolognese, gdzie mieści się fabryka Lamborghini. Jej założycielem był Ferruccio Lamborghini, przedsiębiorca z branży rolniczej, który zafascynowany samochodami sportowymi postanowił stworzyć własny model konkurujący z Ferrari, po tym jak Enzo Ferrari odmówił mu współpracy. Marka Lamborghini tworzy samochody, które łączą moc i elegancję. Od kultowej Miury z 1966 roku, która zrewolucjonizowała pojęcie supersamochodu, po futurystycznego Countach’a z lat 70, który zdefiniował styl marki dzięki futurystycznym liniom i drzwiom unoszonym do góry. To właśnie ten design stworzył legendę marki w świecie motoryzacji.
Dalej, pozostając w regionie Emilia-Romagna, trafiliśmy do Maranello – miasta, które jest synonimem Ferrari, marki założonej przez wspomnianego już Enzo Ferrari, legendę świata motoryzacji. W regionie znajdują się dwa muzea związane z marką: jedno poświęcone motorsportowi, drugie – muzeum historyczne marki znajdujące się w Modenie. Pasja Porsche odwiedziła to pierwsze, które oferuje eksponaty związane z Formułą 1, a także unikalne modele Ferrari, które uczestniczyły w wyścigu Mille Miglia. Znajdujące się w muzeum symulatory jazdy pozwalają poczuć się jak prawdziwy kierowca wyścigowy, przenosząc odwiedzających w świat adrenaliny i szybkości. Przechadzając się po galerii F1 mieliśmy nieodparte wrażenie, że brakuje w niej pewnego Polaka, którego wizerunek obok Schumachera, Räikkönenena, Laudy, Fangio, Ascariego wyglądałby jak na swoim miejscu…
Ostatnim punktem – a zarazem głównym celem podróży – była Bolonia, stolica regionu Emilia-Romania, gdzie odbywały się targi Auto Moto d’Epoca 2024. To jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników klasycznej motoryzacji i zabytkowych pojazdów. Wystawcy prezentują szeroką gamę aut i motocykli, od rzadkich modeli po ikony motoryzacji. Targi to również aukcje, giełda części i akcesoriów oraz spotkania z ekspertami i miłośnikami motoryzacji z całego świata, co czyni je prawdziwą ucztą dla fanów historii motoryzacji i renowacji pojazdów.
Naszym (nieobiektywnym) zdaniem największą reprezentację na targach miało Porsche 911 w jego wielu odsłonach – od klasycznych modeli po najnowsze wersje.
Po tak intensywnym spotkaniu z motoryzacją Pasja Porsche wraca z bogatym bagażem wspomnień i wrażeń. Jednak nie tylko samochody pozostawiły swój ślad. Włoska gościnność, historia i bogata kuchnia Emilia-Romagna zachęciły do powrotu.





